domowa przyprawa do piernika
Przepis na...

Domowa przyprawa do piernika

Ależ oczywiście, że można kupić gotową przyprawę w torebce i mieć z głowy. Można. Jednak zdecydowanie lepsza, bardziej aromatyczna i mocniejsza jest mieszanka samodzielnie przygotowana. Kluczowe i najważniejsze są składniki – muszą być świeże i dobrej jakości. Jeśli zalegają Wam po szufladach otwarte torebki z cynamonem czy imbirem, to możecie je spokojnie zużyć do innych dań lub z czystym sumieniem wyrzucić.

Składniki

  • cynamon – 50 g zmielonej kory
  • imbir – 25 g zmielonego suchego korzenia
  • goździki – 20 g
  • kardamon – mielony, 15 g
  • gałka muszkatołowa – 10 g
  • pieprz czarny – 10 g
  • ziele angielskie 10 g
  • anyż – 5 g gwiazdek
przyprawa do piernika

Wykonanie

Kiedyś, gdy wydawało mi się, że wszystko powinnam zrobić własnoręcznie, bo tylko tak będzie naprawdę dobrze, zakupiłam korę cynamonową i wszystkie przyprawy w formie wyjściowej. Przez pół dnia tarłam jak szalona, miażdżyłam, tłukłam i mieliłam. Połamałam paznokcie, nabawiłam się kontuzji mięśnia przedramienia (nie wiem dokładnie którego, nie znam się). Spaliłam młynek do kawy. Zrobiłam przyprawę, ale odechciało mi się pieczenia pierniczków.

Teraz kupuję cynamon mielony, podobnie imbir, kardamon i gałkę muszkatołową. W starym młynku odziedziczonym po babci małżonka mielę goździki, choć wcale nie jest to proste zadanie, bo są twarde jak diabli. W moździerzu tłukę pieprz i ziele angielskie, bo strasznie lubię zapach powstający przy okazji. Zmiażdżone i potłuczone przyprawy mielę drobno w młynku do kawy. Nie przeszkadza mi później specyficzny zapach, który towarzyszy porannej latte, ale jeśli ktoś nie lubi kawy korzennej, to z młynka trzeba zrezygnować. O anyżu rokrocznie zapominam, chyba tylko raz udało mi się go dodać. W sumie nie ma czego żałować.

Dziś 25 listopada – ostatni moment na nastawienie ciasta na staropolski piernik. A do piernika potrzebna jest przyprawa…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *